فواید پستانک ارتودنسی به همراه نحوه استفاده از آن

پستانک ارتودنسی

پستانک ارتودنسی

بدون قطع محبوب‌ترین و قابل درک‌ترین وسیله‌ای که می‌تواند هر کودکی را حین گریه کردن آرام کند پستونک باشد. کودکان علاقه زیادی به پستونک دارند و با وجود آن کمتر گریه می‌کنند. علاوه بر این، سرگرمی بسیار خوب و ساده‌ای برای آن‌ها است.
زمانی که نوزاد یا کودک خردسال، هنوز از راز مکیدن انگشتان و اشیاء دیگر آگاه نیست، تنها گزینه دم دست که می‌‎تواند حین نیاز به مکیدن سینه مادر از آن استفاده کند، قطعا پستونک است.
مکیدن سینه مادر در هر صورت مفید است. و نمی‌تواند مشکلی برای کودک به وجود بیاورد، اما مکیدن نادرست پستونک و یا چیزهای دیگر می‌تواند مضراتی داشته باشد. بنابراین والدین باید نحوه آموزش صحیح استفاده از این وسیله کوچک و دوست داشتنی را به فرزند خود یاد دهند. و از تمام مزایا و معایب آن مطلع شوند. در ادامه درباره پستانک ارتودنسی با شما صحبت خواهیم کرد

پستانک ارتودنسی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

پیش تر از این، از پستونک ها قدیمی و ساده ای استفاده می‌شد که تنها به منظور سرگرم و آرام کردن کودک کاربرد داشت. اما امروزه شرکت های تولید کننده وسایل ارتودنسی دندان برای کمک به پیشگیری از بروز مشکلات مربوط به فک و دندان های کودکان، اقدام به طراحی نوعی پپستانک ارتودنسی کرده اند.این پستونک ها شکل خاصی دارند و به گونه ای طراحی شده اند که کمترین آسیب را به ساختارهای فک، دهان و دندان می زنند. اگر با دقت به آن ها نگاه کنید متوجه خواهید شد که تقریبا ساختاری شبیه به نوک سینه مادر دارند.
زمانی که کودک این پستونک ها را می مکد به طرز موثری فشار اضافی از روی لثه ها و دندان هایی شیری در حال رشد او برداشته می شود.
در زمینه استفاده از این پستونک ها، مطالعات زیادی صوت گرفته است. یکی از این تحقیقات نشان می دهد کودکانی که از پستانک ارتودنسی استفاده میکنند، کمتر از کودکان دیگر به مشکلات مال اکلوژنی مثل اپن‌بایت و اوربایت مواجه می‌شوند.

جوانب مثبت استفاده از پستانک ارتودنسی

استفاده از این وسیله کوچک اید زیر را به دنبال دارد:
به نظر می‌رسد کودکانی که از این وسیله کوچک ارتودنسی استفاده می‌کنند کمتر به مشکل سندروم مرگ ناگهانی مواجه می‌شوند.
به بهبود و کاهش علایم ریفلاکس نوزادان و مشکلات گوارشی آن ها کمک می کند.
افزایش وزن بیشتر در نوزادانی که با مشکلات گرفتن وزن در ابتدای زندگی مواجه هستند.
بیشتر از پستونک های قدیمی کودکان را آرام میکنند.
مواد بکار رفته در آن ها ضرری برای نوزادان ندارد
اگر مجبور به مسافرت با هواپیما هستید استفاده از پستانک ارتودنسی گزینه مناسب‌تری است

جوانب منفی استفاده از پستانک ارتودنسی

اگر در سن مناسبی به نوزاد خود پستانک ارتودنسی بدهید، مشکلاتی برای مادر پیش خواهد آمد. به‌طور معمولی نوزاد باید مدت مشخصی از سینه مادر تغذیه کند، تا به خوردن شیر و مکیدن مسلط شود. اما اگر زودتر از حد موعد پستونک به او بدهید مشکلاتی در گرفتن سینه مادر برای او پیش می‌آید که عواقبی برای مادر دارد:

  • دردناک شدن نوک سینه
  • عجله کردن نوزاد در خوردن شیر
  • احتمالا انسداد مجاری شیری
  • ورم پستان
  • ایجاد اختلال احتمالی در چرخه تامین شیر مادر در سینه. زمانی که نوزاد سینه مادر را مک می‌زند، روند تولید شیر به دستور مغز افزایش پیدا می‌کند. اگر نوزاد به خاطر مکیدن پستانک ارتودنسی کمتر سینه مادر را بمکد، تامین شیر نیز کاهش پیدا خواهد کرد.
  • کاهش ابتلا به عفونت در هر دو گوش
  • گرفتن زود هنگام نوزاد از شیر مادر (باید برای یک دوره کامل به نوزاد شیر داده شود). اما مکیدن این پستونک میتواند روند شیردهی را کاهش دهد
  • به هم خوردن ساعات و عادات شیردهی نوزاد
  • ایجاد وابستگی بیش از حد به پستونک توسط کودکان

چگونه مکیدن پستونک ارتودنسی توسط کودک را مدیریت کنیم؟

قبل از اینکه بخواهید یکی از این وسیله های کوچک را برای کودک خود بخرید حتما به توصیه های زیر توجه کنید:
به تصمیم و خواست کودک خود احترام بگذارید. اگر با پستونک کنار نیامد و علاقه ای برای مکیدن آن نداشت به زور پستونک را در دهان او قرار ندهید.
زمانی که گرسنه است به او پستونک ندهید. او را سیر کنید سپس زمانی که سیر است به او پستونک دهید.
تنها زمانی که کودک نیاز به آرام شدن دارد و با مکدن آرام میشود به او پستانک ارتودنسی بدهید.

چه وقت باید پستونک ارتودنسی را از کودک گرفت؟

معمولا گرفتن این وسیله از کودک درست مثل گرفتن آن ها از شیر میتواند سخت و دشوار باشد. اگر کودک با شما همکاری کند و به موقع دست از آن بکشید بسیار خوش شانس خواهید بود زیرا شما دیگر به زحمت اضافی نخواهید افتاد.
اما اگر خودش دل از پستونک نکند، شما باید از یک جایی به بعد سعی کنید او را از مکیدن آن منع کنید. به طور معمول همزمان با گرفتن از شیر بهتر است کم کم پستونک را از کودک گرفت.
گرفتن پستونک از کودک میتواند واقعا دشوار است. اما شما مادر هستید و بهتر از هر کسی کودک خود را میشناسید. بعید میدانم اذیت شدن او و شما یک هفته بیشتر طول بکشید.!

بهترین متخصص ارتودنسی در شیراز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *